Wolontariat w ramach – Grupy Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych

Grupa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych to studenci którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi udzielając im potrzebnej pomocy w trudnościach dnia codziennego, robiąc zakupy, pomagając sprzątać i gotować, chodząc z nimi do lekarza, gdyż często nie ma kto iści z tymi osobami.
Jednak nie ta opieka liczy się najbardziej ale przede wszystkim czas poświęcany tym osobą, czas na  rozmowy i przyjaźń. Wolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Oprócz spędzania czasu z osobami niepełnosprawnymi, możemy uczestniczyć w ich rehabilitacji czy terapii, oczywiście pod okiem osób przeszkolonych. Wielu wolontariuszy pomaga osobom niewidomym, wspólnie spędzając czas, poczytając prasę czy książkę. Chodzi również o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.

Równie dużą grupą odbiorców pomocy wolontariuszy są osoby starsze, często samotne. Tak samo jak osobom niepełnosprawnym pomoc wolontariuszy polega przede wszystkim na towarzystwie, rozmowie. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy – może znają jakieś pasjonujące historie z czasów wojny czy chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają, z kim.